niedziela, 20 grudnia 2015

Żłóbki, szopki, choinki, Boże Narodzenie i świąteczne życzenia (post_53)


"To właśnie tego wieczoru,
zło ze wstydu umiera,
widząc jak silna i piękna
jest Miłość, gdy pięści rozwiera.

To właśnie tego wieczoru, 
od bardzo wielu wieków,
pod dachem tkliwej kolędy
Bóg się rodzi w człowieku."

Fragment wiersza Emillii Waśniowskiej, poetki, dyrektora szkoły, którą miałam szczęście znać osobiście, wprowadza nas w nastrój Bożego Narodzenia.
Tradycyjnie, jak co roku, zbliża się wyczekiwany przez nas wszystkich niezwykle świąteczny czas. Bez względu na wyznanie, światopogląd czy kulturę - to okres powszechnej celebracji i mimo narastającej komercjalizacji - życiowych refleksji. 
Motyw narodzin Chrystusa, stajenki betlejemskiej, wędrówki Trzech Królów, zawsze fascynował i inspirował artystów, co skutkowało i stale skutkuje powstawaniem niezliczonych dzieł poświęcone tej tematyce.
Natomiast dzieło, które mnie osobiście ujęło i zachwyciło w wyjątkowy sposób, opisałam już na blogu, nie czekając na grudniowe rozważania http://rennewmuzeum.blogspot.com/2015/09/misterium-szczegou-czyli-benozzo-gozzoli.html
W momencie przekroczenia progu Capella dei Magi, usytuowanej w Palazzo Medici - Ricardi we Florencji, przechodzi się do innego świata. Nagle w poczuciu żaru włoskiego klimatu, tak silnie odczuwanego fizycznie, człowiek przenosi się do wydarzeń sprzed dwóch tysięcy lat. Staje się uczestnikiem  pochodu, orszaku, tak misternie odtworzonego przez Benozzo Gozzoli, zmierzającego do skromnej betlejemskiej stajenki. Przeżywa się Boże Narodzenie w środku lata. Miejsce należy do tak niesamowitych, iż opuszcza się je z ciężkim sercem.
Dzisiaj jednak zatrzymam się na chwilę w jednej z kaplic florenckiego, przepięknego i bogatego w zabytki Kościoła Santa Trinita


Capella Sassetti została udekorowana cyklem fresków przez rewelacyjnego artystę, Domenico Ghirlandaio w latach 1483-86. Fundatorem był zarządca banku rodu Medyceuszy, przyjaciel Wawrzyńca Wspaniałego - Francesco Sassetti, którego wizerunek i jego żony został oczywiście utrwalony przez malarza.
Główny temat kompozycji skupia się wokół życia św.Franciszka, jednakże na centralnej ścianie odnajdujemy fresk pt."Pokłon pasterzy", na który chciałabym zwrócić szczególną uwagę. 
Elementem rzucającym się w oczy jest żłóbek, przedstawiony w formie rzymskiego sarkofagu na tle klasycznych kolumn, zza których w głębi wydobywają się krajobrazy miast rozpostartych na wzgórzach. Chcąc nie chcąc, przychodzi mi na myśl fresk Perugino, wykorzystujący podobne motywy http://rennewmuzeum.blogspot.com/2015/08/cenacolo-di-fuligno-czyli-florencka.html
Matka Boża, klęcząca z lewej strony, z rękoma złożonymi do modlitwy, zamyślona, skupiona na maleńkim leżącym przy niej Chrystusie. Pasterze pośród zwierząt, także klęczący usytuowani zostali z prawej strony. Św. Józef, trzymający rękę na czole wypatruje czegoś w górze. Odczuwa się poruszenie, emocje postaci, świadomość niezwykłości i istoty narodzin Bożego Syna.
W tle, z lewej strony zauważa się już ciągnący ze wzgórz orszak  Trzech Króli zmierzających, by pokłonić się Chrystusowi.


Pochód Trzech Króli przywodzi mi na myśl po raz kolejny fresk Benozzo Gozzoli. Łączę w myślach oba dzieła i tworzy się całość...

Współcześnie Trzej Królowie są najczęściej bohaterami szopek i żłóbków, tak popularnych i charakterystycznych dla włoskich świąt Bożego Narodzenia. 
W mijającym roku, podczas mojej styczniowej, bardzo krótkiej włóczęgi po Rzymie, odnalazłam kilka z nich.

W Domu Wypoczynkowym położonym w "sercu" Rzymu u Sióstr Elżbietanek...


W Kościele św.Praksedy ...


 W Bazylice św.Piotra...W Kościele Santa Maria della Vittoria..

  
Nie może zabraknąć choinki na Placu św.Piotra, zdecydowanie piękniejszej i efektowniejszej wieczorem niż w dzień.


Zanim wszyscy zostaniemy wchłonięci przez przygotowania do Świąt, zakupy, gotowanie, kupowanie prezentów, a później radosne przeżywanie tego wyjątkowego czasu w naszym życiu wśród najbliższych nam osób, chciałabym serdecznie podziękować Wam za odwiedzanie mego bloga, za czytanie, za interesujące komentarze, także poza internetem. Wasze zainteresowanie stanowi dla mnie motywację i inspirację do dalszego pisania. Prowadzenie bloga i strony na FB pod tym samym tyutłem, pozwoliło mi na poznanie tylu wspaniałych osób, dla których sztuka stanowi przeżycie, jest piękną  i radosną przygodą.
Życzę wszystkim cudownych Świąt, skupionych na ciekawych, intrygujących rozmowach spotkaniach. 
Niech te Święta przyniosły Wam radość, wyciszenie i szczęście!
 
Prosto spod ubiegłorocznej meksykańskiej choinki z Muzeów Watykańskich  - Renne

   Wesołych Świąt !

Merry Christmas !

  Merr Joyeux Noël !

Feliz Navidad !

 Buon Natale !

 Fröhliche Weihnachten !

 Pozdrevlyayu s prazdnikom Rozhdestva !

 Hyvää Joulua !

 God Jul!

 Boas Festas!

 Veseloho Vam Rizdva!

 Noeliniz Ve Yeni !

                                                                     Zalig Kerstfeest!
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz